Yaza Merhaba Atölyelerimizi Tamamladık!

Temmuz 04, 2022

 

Takule ve İyi Şeyler olarak 20-29 Haziran tarihleri arasında toplam 6 gün boyunca Yaza Merhaba Atölyelerini gerçekleştirdik. Bu süre boyunca fen, doğa iletişim, mutfak, dikkat-zekâ oyunları ve duygu farkındalığı gibi çeşitli konularda atölyeler yaptık. Atölyeler çocukların aktif katılımıyla gerçekleşti.

Atölyelerimizde yaşamın nasıl bütün bir şekilde ilerlediğini daha iyi anlamak için etkinlikler yaptık. Birlikte yaşadığımız insanların önemini fark ettik hayatı güzelleştirmek için bizim neler yapabileceğimizi de konuştuk. Duygu atölyesiyle beraber de kendi duygularımızı keşfe çıktık.  Uzman Klinik Psikolog Fatma Zehra Gelgör Tunalı oyun ve sanat terapisi teknikleri ile duyguları tanımanın, anlamanın, ifade etmenin ve kontrol etmenin eğlenceli yollarını kullanarak çocuklarla beraber 2 gün boyunca çeşitli etkinlikler yaptı.

 

 

 

Uzay atölyemizde yıldızları gözlemledik, dünyanın hareketlerini inceledik. Güneş dünya ve ayın konumlarına göre gece gündüz ve ayın evreleri deneylerini yaptık. Tabi kendi roketlerimizi yapıp uçurmayı ihmal etmedik. Uzayı ve dünyamızı tanırken çevre bilinci kazanmak için çeşitli etkinlerle yaptık. Doğayı nasıl koruyacağımızı ve farklı maddelerin geri dönüşümleri üzerine deneyler yaptık. Çocukların en keyifle bekledikleri orman atölyesinde orman yürüyüşü yaparak ormanda kimlerin yaşadığını nasıl sesler çıkarttığını gözlemledik.

 

 

Biraz hayal gücü diyerek Psikolog Elif Deniz Ekşioğlu ile duygularla masal atölyesi yaptık. Çocuklar hayal güçlerini kullanarak masal aleminin kapısını aralama fırsatı buldu ve kendi iç dünyalarına yolculuk yaptılar.

 

 

İkinci haftaya kendi yiyecek ve içeceklerimizi yaparak başladık. Çilekli limonata mı dersiniz peynirli kıymalı börekler mi… Pişirip afiyetle yedik. Enerjimizi toplayıp 3 gün boyunca devam eden Dikkat ve Zeka Oyunları atölyelerimizi  Psikolojik Danışman F. Betül Ergün liderliğinde tamamladık.  Bu atölyelerde eğlenerek odaklanma ve problem çözme becerilerimizi geliştirdik.

 

 

 

Deney atölyemizde suyun önemi hakkında konuştuk ve su yüzeyinde neler durur deneyi yaptık. Su balonu savaşıyla atölyemizi tamamladık. Suyu biraz daha keşfedelim dedik ve ses, görüntü ve suyun farklı yüzeylerden nasıl yansıdığını inceledik. Kendimizi tanımaya yönelik atölyemizde kendimizi ve arkadaşlarımızın farklı özelliklerini keşfettik. 2. Orman atölyemizde bu sefer ağaçları inceledik, yaprakların nasıl birbirinden farklı olduğunu fark ettik. Ve farklı sokak oyunları ile atölyemizi tamamladık.

 

 

Takule ekibi ile birlikte 6 farklı alanda toplam 18 atölye gerçekleştirdik. Eğitimin son günü ailelerden çocukların atölyelerimizi çok sevdikleri ve keyif aldıkları yönünde geri bildirimler aldık. Okulların bitmesinin hemen ardından yapılmasına rağmen her sabah çok istekli bir şekilde gelmeleri bizim için çok değerliydi. Program boyunca İyi Şeyler ekibindeki uzmanlarımız gözlemlerini not edip değerlendirmelerini veliler ile paylaştılar.

Bu harika iki hafta için katılımcılarımıza, Takule ekibinden Nihan Doğusan, Hacer Özdoğan ve Hatice Kübra Cebeci’ye, Elif Deniz Ekşioğlu’na ve uzmanlarımız Fatma Zehra Tunalı ve Fatma Betül Ergün’e teşekkür ederiz.

Ayrıca ailelere de çocukların gelişimlerine önem verdikleri ve onlar için faydalı atölyelere katılımlarını sağladıkları için teşekkür ederiz.

 

 

Bir Yorum Ekleyin
İyi Şeyler’de Yaza Merhaba Atölyeleri Başlıyor!Çocuğunuz Size Vurduğunda Nasıl Tepki Vermelisiniz?

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir