Çocuğunuz Size Vurduğunda Nasıl Tepki Vermelisiniz?

Temmuz 04, 2022

Çeviri: Gamze Aktaş

 

Vurmaya verdiğiniz tepki, çocuğunuzun tekrar vurma olasılığını etkiler. Bu paylaşımımızda kendinizi ve onları zarar görmekten korumak, onlara duygularını ele almanın ve davranışlarını yönetmenin daha iyi yollarını öğretmek için uygulayabileceğiniz bazı stratejiler sıraladık:

 

1) Altta Yatan Duyguyu Anlayın:
Çocuğunuz vurmaya karar vermeden önce ne yaşadı? Sizce ne hissediyor veya neye ihtiyaç duyuyordu? Öncelikle çocuğunuzun duygusunu ve ihtiyacını tespit edin ve bunu ona yansıtın. “Sinirlendiğinin farkındayım, kızdığını bana göstermek istiyorsun.” gibi.

2) Sınırları Belirleyin:
Saygıyı temel alan ev kuralları oluşturun. Evinizde vurma, tekmeleme, ısırma gibi fiziksel saldırganlık eylemlerine izin verilmediğini açıkça belirtin. Mümkün olduğunca sınırlar için kısa ve net bir dil kullanın. “Vurmak yok. Annelere vurulmaz. Vurmak acıtır.” gibi.

3) Sonuçları Ortaya Koyun:
Çocuğunuz anlaşıldığını ve evinizdeki kuralları bilmesine rağmen yine de vurmaya devam ediyorsa onu tekrar vurmaktan caydırmak için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını kullanabilirsiniz.
– Alternatif Sunma: Çocuğunuzun fiziksel eylemini uygun başka bir alternatife yönlendirin. Yastığa vurmak, yatakta zıplamak ya da eski gazeteleri yırtmak alternatif olarak sunulabilir.
– Ayrıcalık Kaybı: Çoğu çocuk için ayrıcalıklarını ortadan kaldırmak etkili bir disiplin stratejisi olabilir. “Bana vurmayı seçtiğinde seninle oynamamamı seçmiş oluyorsun” diyerek seçenek sunabilirsiniz.
– Telafi Şansı: Çocuğunuza yaptığı davranışı düzeltmesi için imkân sağlayın.
– Olumluyu Pekiştirme: Çocuğunuz vurma davranışını bıraktığında bunu takdir etmeyi ihmal etmeyin.

4) Uygun Davranışı Öğretin:
Çocuğunuza üzüntü ve hayal kırıklığı gibi onları zorlayabilecek duyguları öğretin. Çocuğunuzun duygularıyla uygun ve güvenli bir şekilde başa çıkmasına yardımcı olacak stratejileri keşfetmesine yardımcı olun.

5) Fiziksel Cezadan Kaçının:
Çocuklar, söylediklerinizden çok yaptıklarınızı gözlemleyerek daha fazla şey öğrenirler. Çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışları mutlaka modelleyin.

6) Profesyonel Yardım Alın:
Çocuğunuzun vurma davranışı halen devam ediyorsa altta yatan saldırganlığın nedenini belirlemeye yardımcı olacak bir değerlendirme için bir ruh sağlığı uzmanından destek alın.

 

Kaynak: www.verywellmind.com

Bir Yorum Ekleyin
Yaza Merhaba Atölyelerimizi Tamamladık!Ebeveynlerin ve Öğretmenlerin DEHB Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir