Esma AYAZ

Uzman Klinik Psikolog
  • Esma AYAZ
   Uzman Klinik Psikolog

   Esma AYAZ

   Uzman Klinik Psikolog
   • Uzmanlık Alanı:
    Ergen ve Yetişkin Psikoterapisi
   • Eğitim:
    İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji (Lisans), İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji (Yüksek Lisans), FSM Vakıf Üniversitesi Klinik Psikoloji (Doktora Devam).
   • Terapi Yaklaşımı:
    Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), Diyalektik Davranışçı Terapi (DDT), Şema Terapi
 • Uzman Klinik Psikolog Esma Ayaz, İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji (%100 İngilizce) bölümünden burslu olarak yüksek onur derecesi ile mezun oldu. İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tezini Prof. Dr. Medaim Yanık danışmanlığında eş seçimi üzerine yazdı. 700 saatlik klinik stajını İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İPAM) tamamladı. Tam burslu kabul edildiği Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında doktora eğitimine devam etmektedir.

  Lisans döneminde Dr. Öğr. Üyesi Reyyan Bilge Yıldırım’ın Bilişsel Psikoloji Laboratuvarı’nda 2 yıl akademik araştırmalara dahil oldu, laboratuvar ve ders asistanlığı yaptı. AID Zeytin Dalı Projesi’nde gönüllü olarak çalıştı. Proje kapsamında Suriyeli çocuklarla yapılan sosyal ve sanatsal faaliyetlere katıldı. 2017-2019 yıllarında Kalem Vakfı Okulları rehberlik servisi bünyesinde psikolog olarak görev yaptı.
  İbn Haldun Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programına burslu kabul edildikten sonra Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini aldı. BDT süpervizyonlarını Uzman Klinik Psikolog Taha Burak Toprak’tan aldı. Uzmanlık stajını İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezinde (İPAM) ergen ve yetişkin bireysel seansları, süpervizyon süreçleri, vaka analizi ve sunumlarını içeren 700 saatlik klinik stajını tamamladı.

  Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turan Karatepe’den Kabul ve Kararlılık Terapisi, Doç. Dr. Vahdet Görmez’den Çocuk ve Ergenler için Bilişsel Davranışçı Terapi, Prof. Dr. Medaim Yanık’tan çift ve aile terapisi, Prof. Dr. Mücahit Öztürk’ten çocuk ve ergen psikopatolojisi ve psikofarmakoloji, Prof. Dr. Gonca Soygüt Pekak’tan Şema Terapi eğitimleri aldı. Akademik çalışmalar kadar sosyal projelerin de içinde bulundu. Elazığ depreminden sonra sahaya inerek Elazığ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı psikososyal faaliyetlere katıldı. Koronavirüs sürecinde Uzm. Klinik Psikolog İclal Aydın’ın yürüttüğü Covid-19 Sürecinde Yaşanan Zorluklarla Farklı Baş Etme Yolları: Narrative Grup Projesi’nde yer aldı. Covid-19 sürecinde online eğitim ve terapi seansları sürdürdü. Lise öğrencilerine yönelik sınav kaygısı başlıklı grup oturumlarını yönetti.

  Halihazırda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde genç yetişkinler ve üniversite personeli ile bireysel seanslar ve atölye çalışmaları yürütmektedir. Aynı üniversitede klinik psikoloji alanında doktora eğitimini sürdürmektedir. İyi Şeyler Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde ergenler ve yetişkinlere yönelik bireysel psikoterapi hizmeti vermeye devam etmektedir.

  · Şema Terapi, Prof.Dr. Gonca Soygüt Pekak / Şema Terapi Enstitüsü
  · Bilişsel Davranışçı Terapi – Teori Eğitimi, Prof. Dr. Hakan Türkçapar
  · Bilişsel Davranışçı Terapi – Beceri Eğitimi, Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği
  · Diyalektik Davranışçı Terapi – Doç. Dr. Elif Çelebi
  · Çocuk ve Ergenlerde BDT Eğitim – Doç. Dr. Vahdet Görmez
  · Aile ve Çift Terapisi – Prof. Dr. Medaim Yanık
  · Kabul ve Kararlılık Terapisi, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turan Karatepe
  · Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Tanı ve Tedavisi – Prof. Dr. Medaim Yanık
  · Ruhsal Bozukluklar İçin Yapılandırılmış Görüşme Eğitimi, Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği
  · MMPI-Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri , Uzm. Klinik Psikolog Ayşenur Bayraktar
  · Yas Danışmanlığı – Dr. Nevin Dölek

  ✔ Anksiyete bozuklukları (panik bozukluk, sosyal fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, fobiler)
  ✔ Obsesif kompulsif bozukluk
  ✔ Sınav ve performans kaygısı
  ✔ Depresyon
  ✔ Yeme bozuklukları
  ✔ İletişim problemleri
  ✔ Uyum bozuklukları
  ✔ Öfke kontrolü
  ✔ Zorlayan kişilik özellikleri (mükemmeliyetçilik vb.)