Psikoloji Okumaları’nda İki Dönemi Tamamladık

Mayıs 15, 2019

Kendimizi, yaşamımızda durduğumuz yeri, kurduğumuz ilişkileri ve bu ilişkilerdeki rollerimizi anlamak, hayatımıza daha geniş bir perspektiften bakmak için başlattığımız Psikoloji Okumaları Atölyesi’nde iki dönemi geride bıraktık.

İçimizde olan bitenlerin farkına varmak ve hayatımızın aslında içinde bulunduğumuz an olan “şimdi”de geçtiğini kavramak adına okumanın bize “iyi şeyler” getireceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda atölyemizde özenle seçtiğimiz psikoloji kitapları ile gündelik yaşamımızda düşüncelerin, duyguların ve hislerin önemini idrak etmeyi ve kişisel benliğimizin farkında olmayı amaçlıyoruz.

Okuduğumuz her kitapta temel bir psikoloji konusuna odaklanıyor ve bunun hayatımızdaki etkileri üzerinde duruyoruz. Atölyemizde oturumlarımızı aktif okuma diye nitelendirebileceğimiz şekilde yürütüyoruz: Kitapların en önemli kısımları bir profesyonel gözünden paylaşılıyor, katılımcılarımızın değerli yorumları, fikirleri, hisleriyle devam ediyor. Katılımcılarımızın okudukları yerlerle ilgili akıllarına takılan yerlere özellikle odaklanıyoruz.  Okunan kitabın kalıcı olması için buna fazlasıyla önem gösteriyoruz. Bu uygulama ile kitabın sadece okunup bir kenara kaldırılmasının önüne geçip kitabın katılımcıların yaşamlarına temas etmesini, kitapta önerilen fikirleri uygulayabilmelerini ve günlük hayatta etkilerini görebilmelerini amaçlıyoruz. 

Hayatımızda zorlandığımız, ne düşünüp ne hissettiğimiz ve nasıl davranacağımızı bilemediğimiz zamanları anlamak, özümüzün bilincinde olmak, etrafımızda kurduğumuz ilişkileri anlamlandırmak ve kendimize dair farkındalık kazandırmak konularından bize yardımcı olması hasebiyle atölyemizde okumuş olduğumuz kitapları katılımcılarımıza başucu kitabı haline getirmelerini öneriyoruz. Atölyedeki çalışmamızda kitapları derinlemesine incelediğimiz için katılımcılarımız aradıklarında kitaplarda ihtiyaçları olan bölümleri bulup okuyabilecek hale gelmiş oluyorlar. 

Okumanın bizlere yeni, sağlıklı, faydalı fikirler sunarak iyileştirici bir güce sahip olduğunun bilinciyle yola çıktığımız atölyemizin, katılımcılarımıza hayata dair ufuk açıcı bilgiler sağlamak, kişisel farkındalığı arttırmak ve sosyal ilişkileri anlamlandırıp güçlü kılmak anlamında faydalı olduğuna inanıyoruz.

 

Bir Yorum Ekleyin
Yaşam Ağacı Projesi Kapanış ProgramındaydıkAnne Okuma Atölyesi’nde Üç Dönem Geride Kaldı

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir