Anne Okuma Atölyesi’nde Üç Dönem Geride Kaldı

Haziran 06, 2019

Annelere özel yaptığımız bu çalışmada ebeveynlik konusunda dünyaca kabul görmüş, alanında uzman ve profesyonel kişiler tarafından kaleme alınmış kitapları özenle seçtik. Anne babalara çocuk yetiştirme konusunda rehber olacak, yol gösteren ve fikirler sunan bu temel eserleri, atölyemizde sadece kitap özeti yapmanın ötesinde derinlemesine incelemeye çalışıyoruz.

Kitapların en önemli kısmı bir profesyonel gözünden paylaşılarak katılımcı annelerimizin yorumları, fikirleri, hisleriyle devam ediyor. Katılımcılarımızın okudukları yerlerle ilgili akıllarına takılan yerlere odaklanıyoruz. Bunu okunan kitabın kalıcı olması için bilhassa önemsiyoruz. Bu şekilde kitabın sadece okunup bir kenara kaldırılmasının önüne geçip kitabın katılımcıların hayatına bir teması olmasını; kitapta önerilen fikirleri uyguladıkça hayatlarında etkilerini görüyor olmalarını amaçlıyoruz. 

Atöyelmizde bu kitapları ebeveynlik sürecindeki annelerin başucu kitabı haline getirmelerini öneriyoruz; çünkü çocuklar büyüdükçe sorunları ya da yaşadıkları zorluklar da değişiyor ve annelerin de yeni fikirlere veya farklı bakış açılarına ihtiyacı olabiliyor. Atölyedeki çalışmamızda kitapları derinlemesine incelediğimiz için anneler kitaplarda hangi bölümleri açıp okuyabileceklerini bilir hale gelmiş oluyorlar. 

Çocuk ve anne-babası hayatta olduğu sürece  ebeveynliğin devam ediyor olması ve anne-babanın görevinin aslında çocuğa doğru bir şekilde rehberlik etmek olduğunu özellikle vurguluyoruz.

Anne Okuma Atölyesi; uzmanlarımızın çocuklar için yürüttükleri danışmanlık ve terapi sürecinin başında, anne ve baba görüşmesi olarak nitelendirilen psikoeğitim seansının, daha genişletilmiş bir şekilde yapılandırılması işlevini görüyor.

Atölyemizin, katılımcılarımıza çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği, onları daha iyi nasıl anlayabilecekleri, hatta kendilerini nasıl anlayacakları konusunda farkındalık kazandırdığına ve faydalı olduğuna inanıyoruz.

 

Bir Yorum Ekleyin
Psikoloji Okumaları’nda İki Dönemi TamamladıkAsitane Vakfı Yaz Okulu’na Misafir Olduk

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir