Kendini Anlamak: Korona Günlerinde Hayata Tutunmak Atölyesini Tamamladık

Mayıs 14, 2020

Koronavirüsün bizleri evlerimizde bıraktığı bu günlerde yaşadığımız süreci anlamlandırmak, bu dönemi bir fırsata dönüştürüp kendimize doğru bir yolculuğa çıkmak amaçlarıyla Uzman Klinik Psikolog Şehitnur Kürüm liderliğinde online olarak gerçekleştirdiğimiz “Kendini Anlamak: Korona Günlerinde Hayata Tutunmak Atölyesi”ni tamamladık.

17 Nisan 2020 tarihinde başladığımız atölyede 3 hafta boyunca, haftada 2 gün bir araya gelip, geçmişimizle ilişkili olarak kendimizi tanımak ve kendimizle çıktığımız hayat yolculuğunda daha sağlam ve sağlıklı adımlarla ilerlemek için neler yapabileceğimizi keşfetmeye ve deneyimlemeye çalıştık. Sizler için atölyemizden bazı notlar derledik.

İlk oturumda, özümüze ulaşmak için kendimizi kabul etmenin taşıdığı öneme değindik. Kendimizi kabul etmek ve kendimize şefkatle yaklaşabilmenin, aynı zamanda etrafımızdakileri kabul etmek ve onlara karşı şefkat gösterebilmemizin ilk adımı olduğu hakkında konuştuk.

İkinci oturumda, içinde bulunduğumuz an olan şimdiye nasıl odaklanabileceğimiz, geçmiş ve geleceğe takılarak değil de ânın tadına vararak yaşayabilmenin yolları üzerine konuştuk.

Üçüncü oturum, düşüncelerimizle ilgiliydi. Zihnimizde akıp giden onlarca düşünceyi durdurmanın mümkün olmadığını biliyoruz. Bu oturumda, aslında düşündüğümüz şeylerden sorumlu olmadığımızı, düşüncelerle ilgili sorumluluklarımızın anca onlar davranışa dönüşürse başladığına değindik.

Dördüncü oturumda, duygularımızı tanıyıp adlandırmaya ve kabul etmeye yönelik bilgilerin yanı sıra bunlara yönelik uygulamalar da yaptık. Duygularımızı unutmaya ve görmezden gelmeye çalışmak yerine onları nasıl sağlıklı yollarla yaşayabileceğimize ve ifade edebileceğimize odaklandık.

Beşinci oturumda, benliğimizi keşfin yolunun kurduğumuz ilişkilerden de geçtiğine odaklandık. İlişkilerimizde üzerimize düşen sorumluluğu alarak, sınırlarımızı nasıl belirleyebileceğimizi ve bu sınırı başkalarını kırmadan nasıl koruyabileceğimizi konuştuk.

Altıncı oturumumuz kendimize değer vermek ile ilgiliydi. Etrafa karşı sevgi konusunda olduğunca verici davranırken, kendimizi sevmeyi atladığımızı, akla ve zihne odaklanarak bedenimizle bağlantımızı kestiğimizi, kendimizi acımasızca yargıladığımızı ya da bizi meşgul tutacak bağımlılıklar oluşturduğumuzu konuştuk. Bunlara bağlı olarak, bizim kendimizi kabul edip sevmediğimizde, başkalarının sevgi ve onaylamasına ihtiyaç duyduğumuzu ifade ettik.

6 oturum boyunca değerli bilgilerini paylaşan Uzmanımız Şehitnur Kürüm’e ve evlerinden kendi dünyalarını açan kıymetli katılımcılarımıza teşekkür ederiz. 💐

Haziran ayında yeniden başlamayı planladığımız atölyemize kayıt olmak için: https://bit.ly/Kendinianlamak

Bir Yorum Ekleyin
Uzman Buluşmaları Mayıs Ayında Doç. Dr. Fatih Yavuz’u AğırlıyorZor Zamanlardan Geçerken Kabul ve Kararlılık Terapisi’ni Konuştuk

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir