İyi Şeyler Uzman Ekibi Olarak Gönüllü Psikososyal Destek Faaliyetlerinde Bulunmak Üzere Elazığ’a Gittik

Şubat 06, 2020

İyi Şeyler uzman ekibi olarak, 24 Ocak 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrası Yeryüzü Doktorları Derneği ile gönüllü psikososyal destek faaliyetlerinde bulunmak üzere Elazığ’daydık.

2-5 Şubat 2020 tarihleri arasında ekibimiz uzmanlarından Klinik Psikolog Şeyma Demirlikan Kültürpark çadır alanı mobil sosyal hizmet merkezinde çocuk, ergen ve yetişkinlerle bireysel psikolojik danışma ve psikolojik ilk yardım uygulamalarında bulundu. Klinik Psikolog Fatma Zehra Gelgör ve Psikolojik Danışman Hande Nur Bucak ise Cumhuriyet Mahallesi çocuk ve psikososyal destek çadırlarında depremden etkilenen çocuklara yönelik düzenledikleri grup oturumları ile psikolojik güçlendirme faaliyetlerinde bulundular. 

Depremden sonra görülen travma sonrası stres belirtileri; geceleri uyuyamama, sürekli kaygı ve korku hali, soğukla birlikte gelen bedensel rahatsızlıklar ve zorlu çadır yaşamı depremden etkilenenlerin psikolojik desteğe ihtiyacını artırıyor. Depremin en masum tanıkları çocuklar ise yaşadıkları bilişsel kapasitelerinden dolayı depremi yeterince doğru anlayamayıp suçluluk, utanç gibi duygular geliştirebiliyorlar. İyi Şeyler uzman ekibi olarak depremden etkilenen çocuk, ergen ve yetişkinlere yönelik psikoeğitim, dışavurumcu sanat çalışmaları, duygu ve beden farkındalığı etkinlikleri ile yaşadıkları negatif deneyimin kendileri üzerinde oluşturdukları gerilimi ve stresi azaltarak baş etme becerilerini güçlendirmeyi hedefledik.

Çadır yaşamının zorlu koşullarının yanısıra artçı depremlerin sürekli kaygı oluşturması psikolojik güçlendirme faaliyetlerine duyulan ihtiyacı artırıyor. Yetişkin, ergen ve çocukların deprem sonrası yaşadıkları zorlukları anlamlandırmalarına yardımcı olmak için yaptığımız psikoeğitim uygulamaları, krizin akut etkileriyle baş etmelerine yardımcı olmak için verdiğimiz psikolojik ilk yardım ve depremzedelerin mevcut kaynaklarına ve ihtiyaçlarına erişebilmeleri için yaptığımız yönlendirmeler oldukça etkili ve verimli sonuçlar verdi. Depremden olumsuz olarak etkilenen tüm vatandaşlar için deprem öncesi var olan baş etme becerilerini tekrar aktive edecek doğru müdahale yöntemleri uygulanmaya devam edilmeli. Toplum ruh sağlığını derinden etkileyen durumların tekrarlanmaması temennisiyle..

Sahada gerçekleştirdiğimiz psikososyal destek çalışmalarına dair Anadolu Ajansı tarafından yapılan habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/cadirlar-depremzede-cocuklarin-hem-evi-hem-oyun-alani-oldu/1723691

 

Bir Yorum Ekleyin
Duygusal Zekâ ve Dikkat Oyunları Atölyesini Tamamladıkİyi Şeyler Uzman Buluşmaları’nda Doç. Dr. Nilgün Canel’i Ağırladık

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir