İyi Şeyler Uzman Buluşmaları'nda Doç. Dr. Nilgün Canel'i Ağırladık

Şubat 29, 2020

28 Şubat 2020 tarihinde İyi Şeyler’de Uzman Buluşmaları’nın konuğu Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azize Nilgün Canel oldu. “Postmodern Terapilerde Danışana Yaklaşım ve Terapistin Rolü” konusunu ele aldığımız programda önemli bilgiler edindik ve bunları not ettik:

 

  • Şuan dünyada 450’nin üzerinde terapi yaklaşımı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni aslında insanın ve ailenin sürekli değişimi.

 

  • Günümüzde terapiye gelen danışanlar tıpkı yaşam süreçlerinde olduğu gibi çabuk ve pratik çözümler bekliyor. Bu bakımdan postmodern terapiler danışanın geçmiş ve şu anki konumundan çok geleceğine odaklanarak “neyi değiştirmek istediğini” ele alıyor.

 

  • Öğrendiğimiz bilgilerin önemli çoğunluğunu gördüklerimiz oluşturuyor. Danışmada terapistin görsel öğelerden yararlanıp, problemi görünür kılması ve yeni baş etme becerilerini görselleştirilmiş, yaratıcılığa dayalı, bedeni ve hareketi işin içine katarak terapiyi planlaması öğrenmenin kalıcılığını artırıyor. 

 

  • Narrative (Öyküsel) Terapi, Feminist Terapi gibi postmodern yaklaşımlar danışanı bulunduğu bağlam içerisinde değerlendiriyor. Kişinin problemleri ve baş etme becerilerinde çevreyi, anne babayı, içinde bulunduğu koşulları beraber ele alıyor. Bu yönüyle klasik terapilerin aksine postmodern yaklaşımlar kişinin kullandığı dili, eğitim düzeyini, ekonomik koşullarını terapi için önemli bir veri olarak görüp, kişiye özel bir değerlendirmede bulunuyor. Klasik yaklaşımların; “kişilerde benzer uyaranlar, benzer tepkileri doğurur” anlayışı yerine, bütün insanların eşsiz ve biricik deneyimleri olduğuna vurgu yapıyor.

 

  • Her ne kadar postmodern yaklaşımlar hızlı ve güzel sonuçlar almamızı sağlasa da, değişen yüzyılda değişen insanı (tekno insanı) konuşuyor olacağız. Siber insanların, robotların, genetik çalışmalarının, yapay zeka çalışmalarının olduğu bir dönemde postmodern yaklaşımlar da yerini başka yaklaşımlara bırakacak. Önümüzdeki dönemlerde yeni meslek alanları ortaya çıkacak. Aile ilişkilerinde farklılaşmalar olacak ve kuşak çatışması dediğimiz mesele artık anne-baba ve çocuklar arasında değil kardeşler arasında olacak. Bütün bu değişen gerçekliğin içinde yapay zeka destekli psikolojik danışmanları ve değişen terapi yöntemlerini konuşuyor olacağız. 

 

Değerli bilgilerini bizimle içtenlikle paylaştığı için Doç. Dr. Nilgün Canel hocamıza teşekkür ediyoruz.

 

Bir Yorum Ekleyin
İyi Şeyler Uzman Ekibi Olarak Gönüllü Psikososyal Destek Faaliyetlerinde Bulunmak Üzere Elazığ’a GittikKardeş Kıskançlığı Kötü Bir Şey Mi?

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir