“Çocuk Gözüyle Sinema” Atölyesini Gerçekleştirdik

Nisan 28, 2019

Çocuk Gözüyle Sinema Atölyesinde Uzman Klinik Psikolog Şehitnur Kürüm liderliğinde sanatın çocuk üzerindeki etkisini sinema özelinde inceledik. Çocuk gelişimi süreçlerini dikkate alarak, seyrettikleri görsellerin çocuklarda bıraktığı etkilere odaklandık. Daha detaylı anlamak adına doğrudan çocuk filmi olarak görülen animasyon filmleri üzerinde durduk. 

Renk ve sesin özgürce kullanıldığı, duyguların güçlü ifade edildiği animasyonlardan çocukların yoğun şekilde etkilendiklerini belirttik. İzledikleri filmlerde karakterlerle kendilerini özdeşleştirebildikleri için bu karakterlerin yapısına göre çocukların olumlu ya da olumsuz anlamda etkiye açık olduğunu özellikle vurguladık. Bu doğrultuda terapilerde de kullanılan metaforik hikaye anlatısının -ana karakterin bilge karakterin kendisine doğru olanı göstermesi/örnek olması ile düşünce şeklini değiştirip olumlu sonuca varıp doğru (ahlaki&insani olarak yapması gereken) davranışı sergilemesi- yer aldığı filmlerin çocukları olumlu yönde etkileyeceğini filmlerden örnekler ile açıkladık. Bu anlatıdan uzak ama çok popüler olan birçok animasyon filmini de çocuklar için olumsuz örnek teşkil edecek sahnelerini izleyerek derinlemesine inceledik.

Atölyemizde animasyonun filmlerinin çocukların hayatında güçlü bir yere sahip olduğunu örneklerle açıklayarak aslında izlediklerinin çocuklar için ne kadar önemli olduğunu fark etmiş olduk. Anne ve babaların bu konuda bilinçli olmaları gerektiğini, çocuklarına izletecekleri herhangi bir görseli önce kendileri izleyip eğer uygun görürlerse çocuklarına izletmelerini önerdik. 

 

Atölyede incelediğimiz animasyon filmleri:

– Buz Devri (1,2,3,4)

– Karlar Ülkesi 

– Arabalar (1,2,3)

– Kung Fu Panda

 

Bir Yorum Ekleyin
Doğanın İyileştirici GücüUzman Klinik Psikolog Gül Senem Özdemir ile Erteleme İle Baş Etme Atölyesi

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir