Can Sıkıntısının Bize Anlattıkları

Nisan 09, 2020

Yazan: F. Betül ERGÜN / Psikolojik Danışman

Sıkılıyor … Sıkılmıyor… Sıkılıyor … Sıkılmıyor …

Malum dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz, bu süreci en az zararla atlatabilmek, hatta kendimizi geliştirme fırsatına dönüştürebilmemiz için pek çok paylaşım yapılıyor. Uzmanlar bilgilerini bizlerle paylaşıyor, canlı yayınlar yapılıyor, herkes elinden geldiğince fayda sağlamaya çalışıyor. Hepsine de teşekkür ediyoruz.

Özellikle çocukların sıkılmaması adına o kadar çok paylaşım oluyor ki, kimi zaman anne babalar bu paylaşımlardaki etkinlikleri çocuklarına yaptırmaya çalışırken çocuklarını boğduklarını onlara nefes alacak alan bırakmadıklarını fark edemiyorlar. Hatta bazı ebeveynler çocuklarıyla yeterince etkinlik yapamadıklarını düşünerek yetersizlik hissediyor ve ilave bir stres altına giriyor.
Peki gerçekten çocukların, hatta biz yetişkinlerin canının sıkılması bu kadar kötü bir şey mi?

Can sıkıntısı tüm diğer duygular gibi sadece bir duygu. Hiç bir duygu boşuna yaratılmamıştır ve her duygunun bize verdiği bir mesaj vardır. Peki can sıkıntısı bize hangi mesajı verir?

Sıkıntı öncelikle hayatımızda eksik bıraktığımız bir yönü işaret eder. En çok sıkıldığımız anlar yalnız kaldığımız anlardır. Dolayısıyla burada bize ailemizle, yakınlarımızla ve hatta yeni insanlarla bağ kurmamız gerektiği mesajı veriyor olabilir.

İkinci olarak anlamsız, boş işlerle uğraştığımızda sıkılırız. Burada verdiği mesaj da anlamlı bir işe yönelmemiz yönünde olabilir. Büyüklerimizin sıkılan çocuğun eline bir iş tutuşturması da bu yüzden olabilir.

Yine bu konu ile bağlantılı olarak yaptığımız işin bizim için basit ve gereksiz olduğu zamanlarda sıkılırız. Halbuki zorluk her zaman bizi geliştiren bir şeydir. Sıkıntı burada bize harekete geç, kendini geliştir mesajı veriyor olabilir.

Biz sıkıntımızı doğru yorumlayıp, ona göre harekete geçersek, sıkıntı bizi geliştiren bir dost olur. Bu da demek oluyor ki sıkılmak korkulacak bir şey değil, faydalı bir duygudur. Ancak sıkıntının mesajına kulak vermez, onu bastırmaya çalışırsak sıkıntı bizden intikamını çeşitli bağımlılıklarla alabilir.

Bir Yorum Ekleyin
İyi Şeyler Uzman Buluşmaları’nın Nisan Ayı Konuğu Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı ÖzcanDr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan İle İlk Online Uzman Buluşmamızı Gerçekleştirdik

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir