Sınav Kaygısına Yönelik Rahatlatıcı Grup Çalışmamızı Tamamladık!

Haziran 04, 2022

 Uzman Psikolojik Danışman Hande Nur Bucak liderliğinde, Sınav kaygısına yönelik rahatlatıcı grup çalışmasında dört oturum boyunca sanat etkinlikleri ile 8. sınıf öğrencilerine yönelik çalışmalarda bulunduk.

Sınav kaygısını yönelik müdahale bulunmayı hedeflediğimiz bu atölyede, katılımcıların sınavı merkeze aldıkları hayatlarına ilişkin bakış açılarını zenginleştirmelerine odaklandık. Kaygı ve stres duygularının hissettirdikleri üzerinde durarak, kaygının dışında hissettiğimiz farklı duygulara dokunmayı amaçladık. Farklı tekniklerle günlük hayatta duyguları hissettiğimiz ana gidip, o anda neler yapabileceğimiz üzerine konuştuk. Atölye kapsamında her oturum çeşitli sanat terapisi etkinlikleriyle iç dünyamızda yolculuğa çıktık. Duygu maskesi, kolaj ve hayat ağacı gibi tekniklerle duyguları ve düşünceleri dışsallaştırıp katılımcıların kendilerine dıştan bir göz olarak bakmalarını sağlamaya çalıştık. Gelecek odaklı yaşanan hayatın kaygı düzeyine etkilerini fark etmeye ve ana odaklanmanın önemine vurgu yaptık. Grup çalışması süresince alınan çıktıların hayata nasıl uygulanabileceğini konuştuk.

Grup etkinliğimiz, pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte İyi Şeyler Bahçe Atölye’de gerçekleşti. Bir arada olmanın, sosyalleşmenin sınav kaygısı sürecinde baş etmeye olumlu katkıları olduğunu gözlemledik. Katılımcılardan grup sürecinin faydalı oluşu ile ilgili aldığımız geri bildirimler bizi mutlu etti. Atölye ile ilgili olumlu çıktılar almak bizler için çok değerliydi. Tüm katılımcılara paylaşımları için teşekkür ederiz.

 

Bir Yorum Ekleyin
Diyalektik Davranışçı Terapi (DDT) Beceri Eğitimimizi Tamamladık!İyi Şeyler’de Yaza Merhaba Atölyeleri Başlıyor!

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir