Çocuğunuzla Corona Virüsü Hakkında Nasıl Konuşabilirsiniz?

Mart 31, 2020

Çeviren: Psikolojik Danışman Hande Nur BUCAK

Çocuğunuz, sosyal izolasyon sürecinde corona virüsüne (COVID-19) dair gördüklerinden, okuduklarından ya da haberlerden duyduklarından dolayı kaygılanabilir. Onlarla dünyada olup bitenleri görmezden gelmeyerek dürüst ve yumuşak bir üslupla konuşabilirsiniz. Çocuklar stresli durumlarda rahatlamak için büyükleri gözlemler ve sizin olaylara bakış açınız çocuğunuzun rahatlamasına öncülük eder. Her sorunun cevabının sizde olmadığını unutmayın. Yine de  en iyi yol, çocuğunuzla yumuşak bir şekilde konuşmanız ve ona sizinle konuşabileceği konusunda güven vermeniz. Böylece çocuğunuz kendisini, tek başına bırakılmış hissetmez.

Çocuğunuza neler olduğunu açıklamadan evvel anlayabileceği seviyeyi ve onunla hangi detayları paylaşacağınızı göz önünde bulundurmanız iyi olabilir. Sorularına ve endişelerine karşılık vermeniz kaygılarının büyümemesi adına önemli. Konuşmaya neler düşündüğünü sorarak başlayabilirsiniz, arkadaşları ile corona virüs hakkında konuşuyorlarsa neler konuştuklarını sorabilirsiniz ve herhangi bir sorusunun olup olmadığını sorabilirsiniz.

  Yaşça daha büyük çocuğunuz varsa, çoktan sosyal medyadan ya da online platformlardan birçok bilgi edinmiş olabilir. Okuduklarından dolayı kendilerini tükenmiş hissediyorlarsa, hangi konuda zorlandıklarını anlamalarında onlara yardımcı olun. Haberleri kontrol etmeye ayırdıkları sürelerini kısıtlamalarında onlara yardımcı olabilir ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmeleri için doğru yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. En güncel ve güvenilir bilgi için devlet kaynaklarına, aile üyeleri hakkında endişeleniyor ve semptomları öğrenmek istiyorsa güvenilir sağlık kaynaklarına yönlendirebilirsiniz.

Özellikle çocuğunuzun zor zamanlar geçirdiği konusunda endişeliyseniz konuşmayı başlatmak zorlayıcı olabilir. Çocuğunuz söz konusu olduğunda uzman sizsiniz. Ne zaman konuşma havasında olmadıklarını veya girişimlerinize yanıt vermeyeceğini anlayabilirsiniz. Her şeyden önce, bir ebeveyn olarak tüm cevapları bilmeniz gerekmediğini hatırlamanız çok önemli, sadece çocuğunuzun yanında bulunarak korkularını ve endişelerini kontrol altına almasına yardımcı olabilirsiniz.

Ebeveynler İçin 10 İpucu

  1. Çocuğunuzu haberlerden korumaya çalışmayın; çünkü okuldan, çevrimiçi platformlardan veya arkadaşlarından bir şekilde öğreneceklerdir.
  2. Neler olduğu hakkında çocuğunuzla konuşun. Onlara neler duyduklarını sorarak başlayabilirsiniz.
  3. Sorularına yaşlarına uygun bir şekilde cevap vermeye çalışın. Unutmayın, tüm cevapları bilmenize gerek yok. Yine de sizinle konuşmak çocuğunuzun sakin hissetmesine yardımcı olabilir.
  4. Çocuğunuzu, kendisinin ciddi şekilde hastalanma ihtimalinin düşük olduğu ve eğer hastalanırsa ona bakacağınız konusunda rahatlatın. Çocuğunuz, virüse yakalanırsanız size kimin bakacağından endişe duyabilir. Bir yetişkin olarak hangi destek kaynaklarınız olduğunu bilmelerini sağlayın, böylece sizin için endişelenmesi gerektiğini hissetmez.
  5. Çocuğunuza, kendilerine nasıl bakabilecekleri konusunda bazı pratik ipuçları verin. Örneğin, ellerini nasıl düzgün bir şekilde yıkayacaklarını gösterin ve ne zaman yapmaları gerektiğini hatırlatın.
  6. Çocuğunuzun mümkün olan tüm rutinlerini korumaya çalışın. Böylece kendisinin güvende olduğunu ve bir şeylerin sabit olduğunu hisseder.
  7. Onları rahatlatmaya ve kaygılarını azaltmaya yardımcı olmak için çocuğunuzla (örneğin okuma, oynama, boyama, yemek pişirme) olumlu bir etkinlik yaparak zaman geçirin. Bu aynı zamanda ‘büyük konuşmalar’ yapmadan da endişelerini dile getirebilecekleri bir alan sağlamanın harika bir yoludur.
  8. Çocuğunuzu, kendisini daha güvenli ve daha az endişeli hissetmesi için yapabileceği şeyleri düşünmeye teşvik edin.
  9. Çocuğunuzun şu anda sizinle daha yakın temas kurmak isteyebileceğini ve ayrılma konusunda endişeli olabileceğini unutmayın. Bu desteği mümkün olduğunca sağlamaya çalışın.
  10. Kendinize de bakmayı unutmayın. Kendinizi coronavirüs hakkında endişeli hissediyorsanız, sizi dinleyebilecek ve destekleyebilecek güvendiğiniz biriyle konuşun.

Kaynak: https://youngminds.org.uk/blog/talking-to-your-child-about-coronavirus/

Bir Yorum Ekleyin
Kardeş Kıskançlığı Kötü Bir Şey Mi?İyi Şeyler Uzman Buluşmaları’nın Nisan Ayı Konuğu Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir