Aşırı Hassas Kişilik Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Ağustos 03, 2022

Çeviri: Şeyma İnal

İnsanlar düzenli olarak size “çok hassas” veya “çok fazla düşünceli” olduğunuzu söylerler. Belki de bazı şeylerin sizi diğer insanlardan neden daha fazla rahatsız ettiğini merak ediyorsunuzdur.
Bunlar Aşırı Hassas Kişilikte olduğunuzun göstergelerinden sadece birkaçı. Eğer bu işaretler size tanıdık geliyorsa, AHK olma ihtimaliniz yüksektir. ??

 

1. Şiddet ve acımasızlığın her türlüsünden kesinlikle nefret edersiniz:

Herkes şiddet ve zulümden nefret etmektedir fakat çok hassas olan insanlar bunu görmek ve duymaktan son derece rahatsızlardır. Çok korkutucu, kanlı ve şiddet içeren filmleri üzülmeden hatta fiziksel olarak rahatsız hissetmeden izleyemiyorsanız, AHK olabilirsiniz.

2. Başkalarının duygularını özümsemekten sık sık duygusal olarak yorgun düşersiniz:

Çok hassas insanlar mutlaka empati sahibi olmasalar da, AHK’ler, neredeyse empatiden de ileri, diğer insanların duygularını “emme” eğilimindedir. AHK’ler kendilerine ait olmayan duyguları da hissetmektedirler. Sonuç olarak, Aşırı Hassas Kişiler sık sık duygusal tükenmeden muzdarip olma eğilimindedir.

3. Zaman baskısı sizi rahatsız etmektedir:

Bir yetişkin olarak, yapılacaklar listenizde çok fazla şey olduğunda ve bunları bitirmek için yeterli zamanınız olmadığında kendinizi çok stresli hissedersiniz.

4. Çoğunlukla geri çekilirsiniz:

İster içe dönük ister dışa dönük olun, genellikle tek başına olmaya ve boş vakit geçirmeye ihtiyacınız vardır. Uzun bir günün sonunda uyarılma seviyenizi düşürmek, duyularınızı yatıştırmak ve deşarj olmak için kendinizi genellikle sessiz, karanlık bir odaya çekilirken bulursunuz.

5. Gerginsinizdir:

Pek çok AHK’nin yüksek bir şaşırma tepkisi vardır.

6. Detaylı ve derin düşünmekten kendinizi alıkoyamazsınız:

Bazen olayları takıntılı bir şekilde sürekli beyninizde oynatabilirsiniz veya endişeli düşüncelerin sarmalına girebilirsiniz.

7. Siz bir arayıcısınızdır:

AHK’ler hayattaki büyük sorunların cevabını ararlar. Her şeyin neden böyle olduğunu ve bunlardaki rollerin ne olduğunu sorarlar.

8. Ani, yüksek sesler sizi ürkütebilir.

Örneğin pencerenin önünde aniden kükreyen yüksek sesli bir motosiklet sizi ürkütebilir.

9. Giyim tarzınıza önem verirsiniz.

Ne giydiğinize her zaman duyarlı olursunuz.. Elbette AHK olmayanlar da bunlardan hoşlanmayabilir ancak AHK’ler dolaplarını tamamen bunlardan kaçınarak seçerler

10. Acıya karşı toleransınız çok azdır.

Birçok AHK, AHK olmayanlara göre baş ağrısı, vücut ağrısı gibi ağrılara ve yaralanmalara daha duyarlıdır.

11. İç dünyanız faal ve şimdidedir.

Derin işleme özelliğinizden dolayı zengin bir iç dünyanız var. Çocukken birkaç hayali arkadaşınız olmuş, fantezi tabanlı oyunlardan hoşlanmış ve hayal kurmaya eğilimli olabilirsiniz. Bir yetişkin olarak canlı ve gerçekçi rüyalar görebilirsiniz

12. Değişimlere karşı kapalısınızdır

AHK’ler rutinlerde rahat ederler çünkü bilindik olan şey yeni olandan daha az uyarıcıdır. Bu yüzden her olumsuz değişim AHK’leri gerçekten şaşırtabilir.

13. Çevrenizde olan olayları yanlış anlayabilirsiniz

Yüksek hassasiyet genellikle yanlış etiketlenir. Size “utangaç” veya “endişeli” denmiş olabilir ve belki de sizde bir sorun olduğu ima edilmiş olabilir. Benzer şekilde, birçok AHK, içe dönük olarak etiketlenir, çünkü içe dönükler ve AHK’ler, çok fazla rahatlama süresine ihtiyaç duyma gibi birçok özelliği paylaşır

14. Sık sık acıkabilirsiniz

AHK’ler kan şekeri seviyesindeki değişikliklere karşı fazla hassaslardır, bu nedenle bir süre yemek yemezlerse oldukça aç (aç, kızgın) olabilirler.

15. Eleştirilere karşı kapalısınızdır

AHK’ler için kelimeler çok mühimdir. Pozitif kelimeler onları havaya uçurabilir ama sert sözler onları yere indirebilir. Eleştiri bir hançer gibi hissedebilir ve olumsuzluk son derece hassas kişinin ince ayarlı sistemi için zehirlidir.

16. Vicdanlısınızdır

İş yerinde ve okulda hata yapmamak için çok uğraşırsınız. Tabii ki, bu senin mükemmel olduğun anlamına gelmiyor, her zaman bir şeyler için elinden gelenin en iyisini yapıyorsunuzdur

17. Anlayışlısınızdır

Başkalarının kaçırdığı şeyleri fark ettiğiniz için, anlayışlı biri olarak görülüyorsunuz. Çocukken bile, yaşının ötesinde bilge olabilirsiniz

 

 

Kaynak: www.verywellmind.com

Bir Yorum Ekleyin
Ebeveynlerin ve Öğretmenlerin DEHB Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey

Yorumunuzu Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir